á
â
ă
ä
ç
č
ď
đ
é
ë
ě
í
î
ľ
ĺ
ň
ô
ő
ö
ŕ
ř
ş
š
ţ
ť
ů
ú
ű
ü
ý
ž
®
€
ß
Á
Â
Ă
Ä
Ç
Č
Ď
Đ
É
Ë
Ě
Í
Î
Ľ
Ĺ
Ň
Ô
Ő
Ö
Ŕ
Ř
Ş
Š
Ţ
Ť
Ů
Ú
Ű
Ü
Ý
Ž
©
§
µ
Główny bohater powieści – Fred ma więcej szczęścia niż filmowy Chuck. Trafia w wyniku katastrofy do dżungli amazońskiej, ale nie jest sam, bo towarzyszą mu buntownicza Constance, łagodna Lila i jej młodszy braciszek – Maks. Fred nie rzuca się w oczy, choć w głębi duszy jest iskrą i żywym srebrem. Ma umysł otwarty i przenikliwy. Pochłania książki – pasjonują go odkrywcy i nie spodziewa się, że wykorzysta wiedzę zdobytą podczas takiej lektury. Towarzyszka jego niedoli, Constance ma z kolei pamięć fotograficzną, zaś Lila ogromną wiedzę o roślinach i zwierzętach.
Wszystkie swoje umiejętności i wiedzę przyjdzie im wykorzystać w środku dżungli, z dala od najbliższych i cywilizacji. Życie w trudnych warunkach zmusi ich też do odkrycia całkiem nowych zdolności. Constance zdziwiona jest, że łowienie ryb nie ma nic wspólnego z cichym siedzeniem nad rzeką – nazywa nawet wędkarzy rzecznymi bibliotekarzami. Bohaterowie zakładają tymczasowy obóz, z którego wyruszają by zwiększyć swoje szanse na przetrwanie. Pomaga im w tym znalezienie tajemniczej mapy.
Angielskiej pisarce udało się stworzyć współczesną wersję Robinsona Crusoe – przygodową, trzymającą w napięciu opowieść, nie pozbawioną pięknych, niemal poetyckich metafor i humoru. Odkrywca to pasjonująca lektura o przyjaźni i współdziałaniu, rodzącym się w trudnych warunkach. To także książka o szacunku do przyrody i wartości prawdy w życiu człowieka. Uczy, że każdy z nas może być odkrywcą. Odkrywanie to nic innego jak wzmożona uwaga wobec wszystkiego, co nas otacza, a przyrody szczególnie. Inspiracją do napisania tej powieści była historia brytyjskiego podróżnika. Percy Fawcett, bo o nim mowa, poświęcił życie na szukaniu zaginionego miasta na terenie Amazonii. Pisarka sama wyprawiła się do dżungli, która to podróż na zawsze zmieniła jej definicję piękna. Ten zachwyt nad cudownością przyrody i jej bogactwem, ciekawość, by poznać amazońską dżunglę, udziela się czytelnikowi tej niezwykłej powieści.
Ewa Cywińska Biblioteka Kraków